29 05 2014

HANGİ DİN !

Bu toplumun en büyük sorunu Dini kimden ve Nasıl öğreneceğini bilememesidir...Çok haklı ve anlaşılır olan İnsanların karmaşık söylemler, anlaşılmaz tenkitler ve bir biriyle çelişen yorumlar sonucunda dini öğrendiği kaynağın doğrularını Gerçek din zannediyor olması....kimisi de bu karmaşık ve karamsar tartışmalar sonucu dinden uzaklaşıyor. Ama bilinmelidir ki Allah'ın dini İnsanın yaradılış fıtratı...na uygun kolay anlaşılır ve uygulanır bir Dindir. Rabbimiz bir kur'an ayetinde şöyle buyurur “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez.” Bakara, 2/185) - Efendimiz(s.a.v) bir hadisi şeriflerinde “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz” buyurmaktadır...
Hepimizin bildiği üzere İslam dinini öğreneceğimiz temelde iki kaynak var KURAN VE HADİS....Birçok insan iki temel kaynaktan da uzak; kulaktan dolma yada içinde bulundukları Resmi ideoloji ,tarikat ,gurup yada cemaatin kaynaklarıyla besleniliyor Bundan dolayı da vaziyet insanların bir birinin din anlayışına karşı tahammülsüz ve karşı çıkıyor olmasını getiriyor.., özünde ise herkes kendi doğrusunu savunuyor.
Gerçekten Dinimizi öğrenmek konusunda samimi isek asıl kaynaklara dönelim İnsanların ve kültürlerin Anlaşılmaz ve yaşanmaz hale getirdikleri sapmalardan kendimizi koruyalım...!!!

Erol YEMENOĞLU

0
0
0
Yorum Yaz